مقام امنیتی آلمان: فاقد استراتژی ملی مبارزه با تروریسم هستیم

به گزارش روانشناسی نمکس به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، "دانیل هاینکه"، محقق تروریسم و رئیس دفتر پلیس جنایی ایالت برمن آلمان در گفت‌وگو با روزنامه "هانوفرشه آلگماینه سایتونگ" تأکید کرد که آلمان برای سناریوی بازگشت عناصر داعش و صدها نفر از اعضای خانواده آن‌ها از مناطق بحرانی آماده نیست.

وی در ادامه درباره خطر کودکان و زنان داعشی که از مناطق بحرانی به آلمان بازمی‌گردند نیز گفت: این مسئله همان‌گونه که شما گفتید یک خطر است. این کودکان بیشترین بخش از زندگی آگاهانه خود را در یک جامعه بسیار ایدئولوژیک و خشونت‌آمیز رشد کرده‌اند. هنگامی که این کودکان به جامعه ما می‌آیند ما باید با در نظر گرفتن منافع کودکان مراقب آن‌ها باشیم. ما باید برای آن‌ها یک عضویت معمولی در جامعه را ممکن کنیم و در غیر این صورت آن‌ها تبدیل به یک تهدید امنیتی جدی برای ما خواهند شد.

این مقام امنیتی در آلمان در ادامه در پاسخ به این پرسش که "آیا سازمان‌های امنیتی برای چنین چالشی آماده هستند؟" گفت: "من بسیار اطمینان دارم که این مسئله برای همه مسئولین محرز شده و به آن فکر می‌کنند. اما به‌اعتقاد من برنامه‌ای که به‌طور خاص به این موضوع بپردازد شکل نگرفته است. آلمان هنوز هیچ استراتژی ملی مقابله و پیشگیری از تروریسم را ندارد". وی این را یک ضعف آشکار در معماری امنیتی و پیشگیری آلمان دانست.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو پیشگیری را کاری به‌عهده بسیاری از سازمان‌ها و مشاغل در آلمان دانست.

"دانیل هاینکه" در پاسخ به این پرسش که "شما انتظار بازگشت چه‌تعداد از عناصر داعش از مناطق بحرانی را دارید؟" گفت: از بیش از 960 جهادی که به مناطق بحرانی سفر کرده‌اند حدود یک‌سوم به وطن بازگشته‌اند. این تعداد نسبت به نیمه دوم سال 2017 کمتر از حد انتظار بود، اما ما همچنان هوشیار هستیم چرا که انتظار بازگشت تعداد قابل توجهی از این عناصر را به آلمان داریم.

وی تأکید کرد که این مسئله نباید نادیده گرفته شود که همچنان افرادی هستند که سعی می‌کنند به عناصر داعش و دیگر سازمان‌های تروریستی بپیوندند.

وی درباره مسئله مجازی‌سازی خلافت داعش بعد از شکست آن‌ها در مناطق بحرانی ابراز نگرانی کرده گفت: ایدئولوژی داعش هنوز زنده است.

اخیراً و بعد از شکست‌های داعش در مناطق بحرانی در عراق و سوریه این مسئله در آلمان مطرح است که چگونه باید با جنگجویان داعشی بازگشته از مناطق بحرانی و به‌خصوص کودکانی که تا به حال تنها جنگ را شناخته‌اند رفتار کرد.

به‌نوشته رسانه‌های آلمانی بسیاری از زنانی که از آلمان به تروریست‌های داعش در مناطق بحرانی پیوسته‌اند آنجا ازدواج کرده و صاحب فرزند شده‌اند. بعضاً برخی از آن‌ها حتی در حالی که باردار بوده‌اند به عراق و سوریه سفر کرده و آنجا کودکان خود را به دنیا آورده و بزرگ کرده‌اند.

دادستانی کل فدرال آلمان هم در نظر دارد با اقدامات سختگیرانه‌ای علیه این زنان داعشی اقدام کند چرا که معتقد است این‌ها گروه تروریستی داعش را از داخل تقویت می‌کنند. آن‌ها به‌عنوان همسر مبارزان داعش و همچنین مادرانی که کودکان خود را زیر سقف ایدئولوژی این تروریست‌ها بزرگ کرده‌اند مطرحند.

بر اساس اطلاعات دولت آلمان از سال 2012 بیش از 960 نفر از آلمان به مناطق بحرانی در عراق و سوریه سفر کرده و به تروریست‌های داعش پیوسته‌اند. حدود 200 نفر از این افراد زنان بوده‌اند. حدود یک‌سوم این افراد دوباره به آلمان بازگشته‌اند که 50 نفر آن‌ها زن بوده‌اند.

به گزارش روانشناسی نمکس به نقل از دویچه وله آلمان و با استناد به محافل امنیتی این کشور کارشناسان بر این عقیده‌اند که تقریباً هر زنی که از مناطق بحرانی به آلمان بازمی‌گردد حداقل یک فرزند دارد.

دولت آلمان اعلام کرده است که شمار افراد زیر سن قانونی که از مناطق بحرانی به آلمان بازمی‌گردند و اکثر آن‌ها در سنین کودکی قرار دارند یک عدد سه‌رقمی باشد.

"هانس گئورگ ماسن"، رئیس سازمان اطلاعات داخلی آلمان اوایل دسامبر درباره کودکان و نوجوانانی که در خانواده‌های داعشی متولد شده و از مناطق بحرانی به آلمان بازمی‌گردند هشدار داده است. وی در این باره اظهار داشت که کودکان و نوجوانانی وجود دارند که در مناطق تحت اشغال داعش به مدرسه رفته و در آنجا شست‌وشوی مغزی شده و به‌اندازه زیادی افراط‌گرا شده‌اند.

به‌هرحال مسئله بازگشت عناصر داعش و خانواده‌های آن‌ها بعد از شکست‌های پیاپی این سازمان تروریستی در مناطق بحرانی، این روزها به دغدغه سازمان‌های امنیتی در آلمان و اروپا تبدیل شده است.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *