دبیرخانه دائمی کنگره فارماکواپیدمیولوژی تشکیل می شود

به گزارش روانشناسی نمکس به نقل از خبرگزاری مهر، دکتر غلامرضا اصغری در نخستین کنگره اروپایی آسیایی فارماکواپیدمیولوژی در شیراز، گفت: پیشنهاد بنده این است که دبیرخانه دائمی فارماکواپیدمیولوژی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز ایجاد شود و این مرکز به عنوان همکار سازمان غذا و دارو در حوزه فارماکواپیدمیولوژی ایفای مسئولیت کند.

وی افزود: این دانش، مبحثی بین رشته ای است که ارزش افزوده قابل توجهی برای جامعه و نظام سلامت ایجاد می کند و به همین مناسبت، سازمان غذاودارو از تحقیقات فارماکواپیدیمولوژی حمایت ویژه دارد.

اصغری ادامه داد: بخشی از فعالیت های سازمان غذاو دارو مرتبط است با این حوزه و ما از مطالعات و دستاوردهای آن به صورت ویژه استقبال می کنیم. اینکه یک داروی جدید وارد فهرست دارویی کشور شود، به این حوزه نیز مرتبط است، اینکه یک دارو وارد لیست پوشش بیمه شود هم به موضوعات متعددی بازمیگردد که یکی از آن ها همین مباحث فارماکواپیدمیولوژی است.

معاون وزیر بهداشت خاطر نشان کرد: سالانه 6000 گزارش از عوارض دارویی در سراسر کشور داریم که نسبت به متوسط جهانی، میزان قابل قبولی است ولی آنالیز این داده ها و تبدیل آن به اطلاعات کاربردی موضوع دیگری است که دانش اپیدمیولوژی در این مرحله بسیار راهگشا است.

وی افزود: اطلاعات تجویز دارو ها در بیمارستانهای مختلف به تفکیک بخش ها و شهرها موجود است و این یک پتانسیل مناسب فراهم کرده است تا مطالعات اثربخشی داروها به دقت بیشتری مورد مطالعه و ارزیابی قرار گیرد. تنوع قومی موجود در ایران، ضرورت مطالعات فارماکولوژی را پر رنگ تر کرده است.

اصغری اظهار داشت: بی تردید توسعه این دانش میتواند سیاستگذاری های حوزه دارو و سلامت را بهینه تر و موثر تر سازد.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *