آسیب‌های خاموش فضای مجازی/ وقتی باتلاق‌های عاشقانه قربانی می‌گیرند

به گزارش روانشناسی نمکس به نقل از ایکنا از خراسان رضوی، وقتی مطالعه کتاب و سرگرمی حقیقی، جای خودش را به فضای مجازی می‌دهد؛ شبه کتابخانه‌هایی مجازی به نام رمانکده‌ در قالب سایت‌هایی همچون نود و هشتیا، رمان‌خونه و اپلیکیشن موبایلی «رمان‌خانه» و… پدید می‌آیند که غالبا دارای مجوزهایی از نهاد و ارگان به خصوصی هستند؛ درحالیکه مطالب ارائه شده در آن سایت‌ها علاوه بر همخوانی نداشتن با مفاهیم ارزشی جامعه، به نوعی همجنس‌گرایی، ازدواج سفید، شکستن قُبح حیا و… را در قالب رمان‌های عاشقانه ارائه می‌دهند که برای دختران نوجوان و جوانی که دوران بلوغ خود را می‌گذرانند، جذابیت بسیاری دارد؛ به طبع خواندن این مطالب، تبعاتی همچون ازهم گسیختگی نظام خانواده، بلوغ زودرس، سرگرم بودن در تخیل و… را به دنبال خواهد داشت، برای هوشیار کردن افراد از خطر خاموشی که چندسالی است دامنه دختران جوان و نوجوان ایرانی را گرفته است، در ادامه گفت‌وگو با یک درمانگر تخصصی اختلالات کودکان و نوجوانان مبتنی بر فضای مجازی را می‌خوانید.

زاهد زرگر، روانشناس، مشاور خانواده و عضو سازمان نظام روانشناسی کشور، در گفت‌وگو با ایکنا، در خصوص اثرات منفی برخی رمان‌ها بر روی نوجوانان و جوانان، اظهار کرد: یکی از باتلاق‌های فضای مجازی برای نوجوانان، به خصوص دخترها، استفاده و مطالعه مطالب و داستان‌های مختلف است.

وقتی دام‌های مجازی «بهشت» می‌شوند/عادی‌سازی اختلاط زن و مرد، ترویج هم‌خانگی در رمان‌های سایت‌های مجازی

همگرایی دختران با رمان‌های عاشقانه در فضای مجازی

وی ادامه داد: همگرایی دختران با رمان‌های عاشقانه در فضای مجازی، امروزه مشاهده شده و در بسیاری از مراجعینی که به دلیل برخی مشکلات از جمله افسردگی، خودکشی‌های مختلف و …. به مشاور مراجعه می‌کنند مشهود است؛ جالب است بدانید که طی یک آزمایش علمی و با استفاده از اسکن مغز، نحوه تأثیر رمان خواندن روی مغز انسان بررسی شده است. البته موضوع و نتایج این آزمایش جای تعجب ندارد؛ چون مغز ما مرتب در حال تغییر است و تقریباً هر کاری که می‌کنیم روی این تغییرات تأثیر می‌گذارد. 

اثرات رمان بر روی مغز انسان

درمانگر تخصصی اختلالات کودکان و نوجوانان مبتنی بر فضای مجازی عنوان کرد: اگر کسی فقط یک رمان کوتاه هم در عمرش خوانده باشد، به‌خوبی قدرت این نوع کتاب را درک کرده است، چراکه با خواندن رمان، مغز درگیر داستان، شخصیت‌ها و رویدادها می‌شود و قطعاً این درگیری روی مغز انسان تأثیر می‌گذارد. 

روانشناس و مشاور خانواده افزود: با فراگیر شدن فضای مجازی، نظر بسیاری از خوانندگان به مطالعه‌ رمان‌های الکترونیک که سرعت بالا و هزینه‌ی کمتری دارند، جلب شده است؛ به دنبال این موضوع، سایت‌های دانلود و معرفی رمان زیادی راه‌اندازی شدند که مسائل زیادی را به دنبال خود می‌کشاند.

وقتی دام‌های مجازی «بهشت» می‌شوند/عادی‌سازی اختلاط زن و مرد، ترویج هم‌خانگی در رمان‌های سایت‌های مجازی

زرگر ادامه گفته‌های خود را این چنین، ابراز کرد: تا اینجا، این حرکت جنبه‌‎های مثبتی داشته اما نکته‌ قابل تأمل این است که روزانه صدها رمان در این سایت‌ها که اکثراً مخاطبان آن دختران نوجوان و جوان هستند، نوشته و منتشر می‌شود اما کاملاً مشخص است که هیچ نهادی ناظر بر محتوای این کتب نیست؛ زیرا اگر کتاب‌ها را دانلود کنید بخش اعظم کتاب‌ها ترویج مفاهیم غیرارزشی دارند.

این مشاور در ادامه گفته‌های خود تصریح کرد: محتوای اروتیک در رمان‌های مجازی، باعث می‌شود تا دختران جوان و نوجوانی که در مرحله بلوغ بوده یا هنوز آن دوره را تجربه نکرده‌اند ،علاوه بر دچار شدن بر بلوغ زودرس، بر اثر تحریکات جنسی که این رمان بر آنها وارد می‌کند، دچار خود ارضایی شده و این امر تبعات بسیاری از جمله تمایل نداشتن و بدبینی نسبت به ازدواج، افسردگی و… دارد.

عادی‌سازی اختلاط زن و مرد، ترویج هم‌خانگی در رمان‌های سایت‌های مجازی

عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور با اشاره به اینکه ترویج هم‌خانگی و ازدواج سفید، از جمله آسیب‌های رمان‌های سایت‌های مجازی است، بیان کرد: مفاهیم فمینیستی، گرایش به دوستی‌های خیابانی، عدم رعایت محرم و نامحرم و عادی‌سازی اختلاط زن و مرد، عادی‌سازی سرو مشروب، استعمال سیگار و قلیان، قبح‌‌شکنی از روابط جنسی و حتی به قلم کشاندن بخش‌های اروتیک از بیشترین مسائل رایج در این رمان‌ها است که سبک زندگی و عقاید مشتری این کتاب‌ها را (که اکثراً بین 15 تا 25 سال هستند) تحت‌الشعاع قرار می‌دهند.

تغذیه فکری نادرست از طریق منابع ضد فرهنگی در رمان‌های مجازی

مشاور تخصصی کودک و نوجوان اظهار کرد: باید در نظر داشت، فردی که رمان می‌خواند تنها به یک یا دو جلد کتاب بسنده نمی‌کند و طبق بررسی نگارنده گاهی در یک دبیرستان دخترانه و در یک کلاس درس؛ بیش از 60 درصد دانش‌آموزان رمان‌خوان حرفه‌ای هستند. در حالی‌که امروزه بسیاری از نخبگان جامعه نگران آمار ازدواج، طلاق و مشکلات رفتاری جوانان هستند؛ یکی از ریشه‌های ضعف‌های رفتاری در این موضوع را می‌توان، در تغذیه فکری نادرست از طریق منابع ضد فرهنگی جست‌و‌ جو کرد.

وی با بیان اینکه در سایه‌سار‌ تحولات شگفت‌‌آور و مبهوت‌کننده‌ی تکنولوژی، امروزه شاهد شکل‌گیری نوعی روابط جدید عاشقانه و شکل‌جدیدی از روابط خاص با بهره‌گیری از داستان‌ها در فضای مجازی هستیم، ادامه داد: رمان‌های مجازی با رویکرد تحریکات جنسی، موضوعی جدید است که به سرعت در حال گسترش است، به طوری که کمپانی‌های بسیاری، توجه خود را تنها معطوف به این موضوع در نسل نوجوان و جوان کرده‌اند .

وقتی دام‌های مجازی «بهشت» می‌شوند/عادی‌سازی اختلاط زن و مرد، ترویج هم‌خانگی در رمان‌های سایت‌های مجازی

 رمان‌های جنسی در سایت‌ها نظام خانواده را هدف قرار داده است

روانشناس و مشاور خانواده با تأکید بر اینکه گرایش به این رویکرد، در سه حوزه خاص در دوره نوجوانی شکل می‌گیرد، ابراز کرد: به دلیل سهولت دسترسی، گمنامی در این فعالیت و گریز از واقعیت‌های موجود فردی و اجتماعی این امر شکل می‌گیرد. این در حالی است که رمان‌ها و داستان‌ها با محتوای جنسی، چه تأثیرات مخربی بر روح و روان نوجوان ما  به خصوص دختران نوجوان داشته و دارد و آینده نظام خانواده را شدیدا تهدید و هدف قرار داده است .

پرداختن به زندگی بدون مسئولیت و بی‌قاعده در این رمان‌ها

عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور تصریح کرد: در عمده این داستان‌ها و رمان‌ها با گرایش تحریکات جنسی، یک زندگی بی قید و شرط، لذت‌بخش و بدون مسئولیت ؛ لذت جنسی با هر کس و در هر شرایطی بدون هیچ شرم و حیایی و تن دادن به مسائل جنسی بدون هیچ مرز و قاعده و قانونی القا شده و حتی نویسندگان این‌گونه داستان‌ها در صدد هستند تا حریم پاک خانواده را هم به این سمت و سو کشانده و فریاد بزنند که شهوت و لذت بالاتر از هرچیزی است .

وی ادامه گفته‌های خود را این چنین، عنوان کرد: این در حالی است که گرایش برخی از نوجوانان دختر به این موارد خطرساز، از دروازه‌ای به نام رمان‌های عاشقانه آغاز شده و آرام آرام در فضایی قرار می‌گیرند که در برخی موارد جبران‌ناپذیر است؛ شناخت فضای مجازی و ترویج  و آموزش حوزه سواد فضای مجازی همراه با تقویت روحیه نقاد در نوجوانان، گام مؤثر و حیاتی جهت غرق نشدن در این ورطه خواهد بود .

زرگر ادامه داد: متأسفانه باید گفت، یکی از جنبه‌های اعتیاد اینترنتی، اعتیاد به خواندن و مرور رمان‌های خاص در مراحل مختلف بوده و این یکی از آسیب‌های خطرساز خاموش در فضای مجازی است، شناخت و نظارت‌های مستمر و نامحسوس از جانب والدین و مربیان می‌تواند، زمینه‌ساز عدم بروز آسیب‌ها باشد.

وقتی دام‌های مجازی «بهشت» می‌شوند/عادی‌سازی اختلاط زن و مرد، ترویج هم‌خانگی در رمان‌های سایت‌های مجازی

شناخت نیازهای مختلف دختران توسط پدران

درمانگر تخصصی اختلالات کودکان و نوجوانان مبتنی بر فضای مجازی با اشاره به اینکه نوجوانان و والدین متعلق به دو نسل جدا از هم هستند، اظهار کرد: الگو این دو نسل نیز متفاوت است و این تفاوت الگوها باعث می‌شود، گاهی فرزندان و والدین در مقابل هم قرار بگیرند؛ پدران باید نیازهای متنوع دختران را بشناسند، چون عدم توجه و تأمین آنها از جانب والدین به خصوص پدران می‌تواند به طور بالقوه احتمال گرایش دختران به ایجاد ارتباط با جنس مقابل را افزایش دهد.

این مشاور در ادامه گفته‌های خود افزود: نیاز به معاشرت و رفاقت با پدری شاداب و آراسته از نظر ویژگی‌های ظاهری، نیاز به حمایت‌های بدون قید و شرط عاطفی، مالی و… در مواقع لزوم، نیاز به بیان آزادانه افكار و عقاید و احساسات و تجربیات در زمینه‌های مختلف برای اطمینان از صحت‌ آنها، نیاز به خلوت صمیمانه با والدین برای اعتراف به خطاها، نیاز به عذرپذیری بزرگوارانه و رازداری والدین و همچنین نیاز به قاطعیت حساب شده آنها در مواقع مورد لزوم از جمله این موارد است.

وی همچنین نیاز به توجه در ایامی همچون روز تولد، روز نوجوان، دانش‌آموز، روز دختر و زن، نیاز به اعتماد و اطمینان والدین در همه زمینه‌ها، نیاز به كسب اطلاعات لازم در شناخت ترفندها و انگیزه‌های پسران مغرض و یادگیری واكنش‌های دفاعی اجتماعی در مواجهه ناخواسته با آنها در جریان رفت و آمدهای روزمره از دیگر موضوعاتی دانست که باید به آن توجه شود.

ثبیت دختران در بعد عاطفی، زمینه‌ساز بروز بسیاری از بیماری‌های روانی است

عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور افزود: ثبیت ماندگاری نوجوانان و به خصوص دختران در بعد عاطفی، زمینه‌ساز بروز بسیاری از بیماری‌های روانی و پیدایش خصوصیات و رفتارهای غیراخلاقی و گرایش‌های شدید عاطفی به جنس مقابل، گاه از چنین تثبیت و تمركزی بر عواطف سرچشمه می‌گیرد.

زرگر ادامه داد: از جمله اقداماتی كه می‌توانند در رشد متعادل عقلانی و عاطفی دختران مؤثر باشند، می‌توان به تشویق دختران به عضویت در گروه‌های موجه و رسمی علمی، مذهبی، سیاسی، ورزشی، تحصیلی و ..،. ترغیب دختران به پذیرش مسؤولیت در خانواده و پیروی از اصول و روش‌های عقلانی در جریان زندگی و انجام این مسؤولیت‌ها، شركت‌ دادن آنها در تصمیم‌گیری‌های خانوادگی و مشورت با آنها، ارائه استقلال و آزادی‌های مشروع در تصمیم‌گیری‌های مربوط به خود، پرهیز از تحقیر و سرزنش و انتقادهای غیرسازنده اشاره کرد.

مشاور تخصصی کودک و نوجوان با بیان اینکه دوران بلوغ و نوجوانی، دوران شكفتگی عواطف و احساسات است، ابراز کرد: در این دوره، به غیر از تمایل به جنس مخالف، تمایلات عاطفی همچون نوع‌دوستی، ایثار و فداكاری، تمایلات و گرایش‌های هنری در زمینه‌های مختلف، گرایش‌های مذهبی و نیاز به نجوا و نیایش، علاقه‌مندی به شهر و محیط زندگی و… نیز می‌توانند حوزه اندیشه و رفتار دختران را سخت تحت تأثیر خود قرار دهند.

انتهای پیام.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *